V dnešní době najdete v nabídce většiny bank krom klasické hypotéky, i tu americkou. Víte však, jaké jsou mezi těmito dvěma hypotečními úvěry rozdíly? Je jich celá řada a neznalost úvěrového produktu může mít později na svědomí nedozírné následky.
Účel
Hlavní rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou spočívá v jejich účelovosti. Zatímco běžný hypoteční úvěr je prvotně zaměřený na pořízení vlastního bydlení, v případě americké hypotéky není účel přesně stanoven. Běžná hypotéka je tedy účelovým úvěrem, který podléhá celé řadě omezení ze strany poskytovatele. Omezení účelové úvěru se vždy liší dle podmínek dané bankovního poskytovatele. Vždy je ovšem potřeba doložit věřiteli veškeré dokumenty spojené s čerpáním úvěru. Americká hypotéka je v tomto ohledu daleko benevolentnější a proto také pro mnohé jasnou volbou. Peníze z ní je možné čerpat na cokoliv, dle uvážení dlužníka.
Úroková sazba
Jak už bylo řečeno, právě kvůli neúčelovosti je pro mnohé americká hypotéka jasnou volbou. Je také celkem běžné, že řada lidí dává přednost dokonce nebankovní americké hypotéce, kde jsou podmínky ještě benevolentnější. Za pohodlí, které vak tento druh hypotéky nabízí, je potřeba si připlatit. Americká hypotéka je známá svou vyšší úrokovou sazbou, než je tomu u běžného hypotečního úvěru na bydlení. I tak je ale v porovnání s dlouhodobým spotřebitelským úvěrem stále výhodná.
Průměrná roční úroková sazba se u běžných úvěrů na bydlení pohybuje kolem 1,5%, u amerických hypoték je to pak kolem 3%. Spotřebitelské úvěry jsou na tom z dlouhodobého hlediska nejhůře, nabízí úrokovou sazbu kolem 11%.
Výše půjčené částky
Dalším rozdílem je i maximální výše dlužné částky, o kterou je možné v bance zažádat. V obou případech je zapotřebí ručit nemovitostí, zatímco ale u běžného hypotečního úvěru na bydlení je možné žádat až o 100% ze zástavní hodnoty nemovitostí, v případě americké hypotéky je to jen kolem 60%.