Maďarsko je země ukrytá uprostřed evropského kontinentu a zdá se být na první pohled spíše nenápadná. Za socialismu byla oblíbeným výletním místem obyvatel socialistického bloku, ale po sametové revoluci se lidé v Česku orientovali spíše na západ Evropy, a namísto Balatonu se více jezdilo na Jadran či k Atlantiku. Ovšem stále se najdou lidé, kteří na Maďarsko nezanevřeli, ti si zpravidla uvědomují, jak značný význam má země v produkci zemědělských plodin. Mezi nimi se na špici zájmu veřejnosti těší zejména papriky, pro jejich pěstování jsou tu vynikající podmínky a to si dobře uvědomují snad všichni zástupci rodinných farem, kterých je v této zemi přibližně půl milionu.
Nejen čabajky a uherák – maďarská paprika Mpochoutky.eu je také typickým maďarským kořením, které se vyváží do celého světa, a je pověstné svou kvalitou. Přidává se do vyhlášených čabajských klobás a uheráku, který byl již za socialismu symbolem luxusu, ovšem maďarské zemědělství staví i na jiných hodnotách. Pěstuje se tu pšenice, brambory, jablky, hrušky, okurky, cibule, česnek, a jistě byste dokázali vyjmenovat přinejmenším dalších dvacet plodin, s nimiž se tu můžete denně potkávat na městských i venkovských tržnicích.
Země termálních lázní – některé cestovní kanceláře lákají návštěvníky do Maďarska zejména na termální lázně a plavbu po Dunaji, takže mnoho lidí má o této zemi zkreslenou představu. To je škoda, neboť kromě lázní tu můžete zachytit onu pravou atmosféru právě na venkově. Vyplatí se pronajmout si vůz, nebo svým vlastním vozem vycestovat více do vnitrozemí, kde si můžete prohlédnout stavby lidové architektury a místa, kde se daří kromě obvyklých zemědělských plodin např. mandloním, vinné révě, slunečnicím i bylinkám, z nichž se vyrábí velmi chutné a výživné kořenící směsi.
A až se budete chtít osvěžit v parném létě někde u vody, největší sladkovodní středoevropské jezero je vám plně k dispozici. Můžete u Balatonu provozovat vodní sporty a podniknout romantickou vyhlídkovou plavbu parníkem, nebo se pohybovat podél pobřeží na šlapadlech či pramicích.