Nejvíce spotřebováváme elektřinu, to je jasné. A nejen tu přímo v domácnosti, ale i jinde. Spousta věcí a přístrojů je na baterie, ať už malé knoflíkové, nebo větší a největší. Jsou ve všem, co nemá přívodní šňůru a co potřebuje vyvinout nějakou činnost. Třeba jen svítit nebo hrát. A také sem spadá to, co má takovou spotřebu, že použití sluneční energie je nemožné, nebo lépe řečeno, zatím to jaksi lidstvo ještě stále neumí.
Pravda, také je velká většina věci na nabíjení, ale ty pomineme. To by článek neměl konce. Podívejme se, jak se chovat ekologicky, ale také ekonomicky při koupi baterií.
Většinou na to zákazník nekouká, vezme baterie a jde. Ale to je drobná chybička. Je třeba se prodavače otázat co jsou to dobíjecí baterie a nenechat se zaskočit cenou. Jsou o něco dražší než ty normální, ale je třeba vědět, že kvalitní baterii použije vícekrát. Někteří výrobci uvádějí že až pět set cyklů. Tedy tím míní nabití od nuly až na sto procent. Tím je vyjádřen celý cyklus.
Nedá se přesně určit jak a kdy baterie začne ztrácet kapacitu, neb na to má vliv obrovská spousta faktorů. Ale schválně si spočítejte, kolik ušetříte peněz, použijete-li dobíjecí baterii místo klasické.
Není to málo, že?
Dobíjecí baterie, správně akumulátory, jdou sehnat ve všech velikostech a všech cenových variantách. Ty levnější vydrží méně cyklů a nejsou také příliš spolehlivé. Ty ve vyšší hladině naopak vydrží hodně a neměly by nikdy zklamat, třeba neúplným nabitím.
Mimoto jsou ty nabíjecí skutečně ekologičtější, protože se nevyhodí hned po jednom použití. Zkuste si představit například váš fotoaparát na čtyři baterie. Po jednom použití je musíte zlikvidovat. A nyní si toto znásobte třeba jen stovkou a hned vidíte rozdíl. Hromádka čtyř set akumulátorů a vedle nich čtyři dobíjecí, to je přece jednoznačně o ekologii, nebo ne?