Zatím co některé alergie, například ta na pyl, je pouze sezónní, člověk s alergií na roztoče je vystaven svým alergenům každý den po celý rok. Roztoče jsou okem nezahlédnutelní a žijí snad ve všech domácnostech, a to v prachu, který se nám v domácnosti usazuje. Jejich potravou jsou odpadnuté kousíčky naší odumřelé kůže, což se děje především v noci, proto je pro ně ideálním místem naše postel.
Projevy
Mezi typické příznaky pro alergii na roztoče patří:
- obtížné dýchání
- slzící oči
- záchvatovité kýchání
- dlouhotrvající rýma
- nadměrná produkce hlenu
- tlak na hrudníku
- dušnost
- ekzém a další kožní problémy
Léčba
Nejdůležitější před samotnou léčbou je přesné stanovení diagnózy. To provede alergolog na svém pracovišti. Zjistí od nemocného jeho anamnézu, zda se vyskytují alergie v rodině a také se bude doptávat na prostředí, v kterém žije a pracuje. Následně provede krevní vyšetření, které alergii objeví.
Alergii bohužel nejde vyléčit, ale můžeme úspěšně bojovat s jejími projevy. Lékař vám předepíše antihistaminika, což jsou léky využívající se proti alergii. Mohou být v různých formách, jak ve formě tabletek, tak třeba ve formě nosního spreje. Existují i antihistaminika, které jsou volně prodejné.
Prevence
Jak upravit svoji domácnost, abyste předcházeli výskytu roztočů? Jak jsme zmínili, největší počet roztočů najdeme v našich postelích. Proto je vhodné opatřit si antialergickou matraci a s ní i antialergickou přikrývku a polštář. Povlečení taky častěji měňte a perte. Dále se roztoči drží v kobercích a dalších textiliích, proto je odstraňte všude tam, kde nejsou nezbytně nutné. Povrchy bez koberců se snadněji uklízejí od prachu, proto tak zamezíte výskytu roztočů. Roztočům je také dobře v nadměrném vlhku, proto si dejte pozor na úroveň vlhkosti ve vašem bytě. Ta jde dobře řídit regulátorem vlhkosti, který dnes běžně zakoupíte v každém elektru.