Každý z nás by se chtěl ochránit před někým, kdo by se chtěl do našeho počítače dostat. Existuje spousta kategorií virů, které mohou počítač napadnout, samozřejmě valná většina z nich se běžného uživatele za celou existenci ani nedotkne. To ovšem není vůbec výmluva proto nemít pořádný antivirus. Pokud se zaměříme hlavně na ty uživatelsky nebezpečné viry, měli bychom mít v hlavě stále tento výrok: „největším bezpečnostním rizikem je sám člověk“.
Můžete dělat, co chcete, ale vždycky musíte také nést následky za vaše činy. Dejme tomu, že byste rádi projížděli stránky s nevhodným obsahem pro děti (ať už je to cokoliv). V tom případě se tedy zaměříme hlavně na tyto stránky, kde je výskyt nejrůznějších virů největší. Pokud se budete chovat opravdu nezodpovědně a budete klikat všude možně, tak za nějakou tu chvíli vám naskáče hned několik upozornění.
Co dělat teď?
Firewall a antivirus je taková papírová ochrana proti kulce. Samozřejmě, že něco zachytí, ale často se stane, že virus prostě „projde“, ať už děláte, co děláte. Můžete se klidně i stavět na hlavu, ale vždycky nějaký ten virus proklouzne. Některé budou úspěšně zachyceny, ale ani to nemusíte zjistit a ve vašem počítači se zahnízdí nějaký malware, který jenom čeká na to, až uděláte nějakou osudovou chybu. Nejhorší je, když vidíte neznámý soubor .exe a spustíte ho, to si rovnou podepisujete rozsudek smrti.
Samozřejmě je dobré mít nějakou tu ochranu, ale je mylné se domnívat, že když máte nainstalováno, tak už vás nic neohrozí.
Je to tedy nutné?
Takhle – je dobré ho mít. Nikdy nevíte, pokud zachytí aspoň něco, tak jste oficiálně vyhráli. Spousta expertů se shoduje, že pokud máte například Windows 10, kde je již zabudovaný Windows defender, tak stačí mít ten. Někteří zase propagují antivirus jako jedinou skutečnou ochranu. Dle našeho se stačí vyhýbat pokoutným webům a podivným stránkám a máte vystaráno. Prevence je vždycky lepší než poslední záchrana.