Arašídy jsou oblíbenou pochoutkou na celém světě a jsou také součástí mnoha potravin. Většina lidí by je zařadila do kategorie oříšků, ale patří mezi luštěniny, jedná se o plody podzemnice olejné (lat. Arachis hypogaea).
Vyznačují se typickou výraznou chutí, mají však také svou nezanedbatelnou stinnou stránku – obsahují alergeny, které jsou schopny způsobit velice silné alergické reakce, a to jak u dětí, tak u dospělých. Alergická reakce může mít různé projevy, postiženému často otečou sliznice a jazyk, pociťuje velké obtíže při dýchání, reakci provází nevolnost a v případě silné alergie může nastat také anafylaxe, kdy se jedná již o akutní alergický stav, který může znamenat bezprostřední ohrožení života.
Pokud člověk ví, že je na tyto plody alergický, je žádoucí vyvinout maximální úsilí, aby se jejich konzumaci vyhnul. Prevence však není jednoduchá, protože ačkoliv je výrobcům potravin uloženo uvádět na nich alergeny, vztahuje se tato povinnost pouze na balené zboží a navíc ani u něj není 100% zaručeno, že se potravina nemohla dostat do styku s arašídy při své výrobě, ačkoliv je nemusí přímo obsahovat. Problém totiž je, že k vyvolání alergické reakce na burské oříšky stačí i jejich stopové množství.
Pokud se jedná o léčbu tohoto typu alergie, nejčastěji jsou podávána tzv. anitihistaminika, tj. léky, které snižují účinky alergenů. Pokud se jedná o pacienta s těžkou alergií, doporučují lékaři, aby měl u sebe injekce obsahující příslušné léky a také doplňkové hormonální léčivo, zejména adrenalin.
Vědci se však zabývají také dalšími možnostmi léčby, mezi které patří např. tzv. specifická alergenová imunoterapie, jejímž cílem je snížit reaktivitu organizmu na příslušné alergeny. Tato metoda však není vhodná pro všechny postižené, protože je poměrně časově náročná a zahrnuje v sobě injekční aplikaci léčivých látek. Další metodou, jejímž cílem je budování tolerance tím, že se systém postupně navyká na malé množství alergenu, je tzv. orální imunoterapie, při níž pacient musí určitou dávku alergenu užít orálně (spolknout). V USA nedávno realizovali studii, v níž testovali využití tekutého arašídového proteinu, který se ve formě několika kapek aplikuje pod jazyk, nepolyká se a vstřebá se přímo sliznicí v ústech. Velkou výhodou této metody je způsob aplikace a mnohem menší množství potřebného alergenu než u orální imunoterapie.
Nově vyvinutá metoda rovněž snižuje výskyt vedlejších účinků, s tím, že nastanou-li, jsou mírnější. Ačkoliv provedená studie nebyla nijak rozsáhlá, přinesla řadu příznivých výsledků, které ještě budou muset být potvrzeny většími klinickými studiemi. Celý proces, který přivede nový přípravek až k pacientům, je dlouhý a náročný a zahrnuje řadu testů, které musí prokázat, že jeho užívání bude pro lidský organizmus účinné a především naprosto bezpečné. Lze však doufat, že se život těch, kdo trpí touto nepříjemnou a nebezpečnou alergií, brzy zkvalitní.