Ořechy se na našem stole objevují sporadicky, nejčastěji se s nimi setkáme na vánoce v podobě vánočního cukroví, tehdy je také mnohdy problém ořechy sehnat v dostatečném množství, protože jsou hospodyňkami poptávány v předstihu, ale jakmile se přehoupne Nový rok, zájem o tyto plody se vytrácí. Samozřejmě to naštěstí neplatí pro každého a spousta lidí si dobře uvědomuje, jak cenné ořechy jsou, a kolik živin v nich je. Je to taková uzavřená konzerva všeho potřebného, co náš organismus vyžaduje počínaje vitamíny skupiny B a konče důležitými tuky, nenasycenými mastnými kyselinami.
Proč jíst ořechy pravidelně
Tuky ve stravě potřebujeme, i když si mnozí myslí, že jsou hlavní příčinou obezity. Není tomu tak, hlavní problém spočívá v nadbytku jednoduchých sacharidů, různých pamlsků a v bílé mouce, která dnes stále na trhu převládá. Spolu s nedostatkem vlákniny je to pro organismus doslova pohroma.
Ve směsích ořechů 1 kg najdeme všechny potřebné tuky, ty naše tělo využívá k transportu vitamínu A do tkání a buněk a pro některé další činnosti. Tuk je důležitou součástí výživy, ale neplatí to pro všechny tuky, některé bychom ze stravy měli redukovat, zejména ty nevhodně upravené, jako jsou ztužené stolní margaríny, anebo tuky živočišné, pokud jsou v převaze.
V oříšcích najdeme pestrou plejádu stopových a minerálních prvků, které bývají zastoupené v ovoci, zelenině a v celozrnných obilovinách a luštěninách, ovšem s tím, že ořechy jich obsahují značné množství. Proto se jim také přezdívá „superpotravina“.
Zmínili jsme tu pojem „vláknina“, té rovněž obsahují dostatek a potřebujeme ji k pravidelnému vyměšování stolice a odstraňování přebytků a toxinů z těla. Pokud vláknina ve stravě schází, dochází v tlustém střevě k toxickým procesům, kdy jedovaté látky pronikají zpět do krevního řečiště, namísto aby se jich tělo efektivně zbavovalo.