Letošním rokem WWW oslavil 30 let. Pojďme se tedy podívat na jeho vznik a jak se vyvinul do jeho současné podoby. Ještě předtím si ale řekneme, co zkratka tří „wéček“ znamená.
World Wide Web se dá do češtiny výstižně přeložit jako „celosvětově rozsáhlá síť“. Je to služba poskytovaná internetem pro prohlížení stránek, dokumentů a tak dále. Vlastně zrovna teď ji využíváte. K tomu, aby se webová stránka ukázala ve vašem prohlížeči, je tato služba se servery propojena formou hypertextových odkazů neboli URL. Dále se píše v programovacím jazyce HTML a používá protokol HTTP, který slouží pro přenos souborů mezi serverem a uživatelem.
Autor a vznik webu
V roce 1989 zaměstnanec Evropské organizace pro jaderný výzkum (zkráceně CERN) vytvořil první plán rozšířeného hypertextového systému s nadpisem „Správa informací: Návrh“. Tim Berners-Lee a kolega Robert Cailliau tak dali vznik nejdůležitější části internetu. V té době totiž byl každý soubor na jiném počítači, nebyly mezi sebou propojené a pro získání chtěné informace jste museli vystřídat pracovní stanici. Tim se tak pokusil najít řešení a povedlo se mu to. Nedlouho potom napsal i první webový prohlížeč, který nazval právě WorldWideWeb. Byl ale dostupný jen v CERNu na, v té době, výkonném počítači NeXT. První známá publikovaná stránka zobrazovala právě tento projekt.
Tim Berners-Lee se kolem počítačové technologie pohyboval již od dětství. Jeho rodiče pracovali v týmu, který sestrojil jeden z prvních počítačů, Manchester Mark I. Ti ho samozřejmě podněcovali k matematice a co víc říct. Uspěli. Za rozvoj webových služeb získal Tim Turingovu cenu, jenž je udělována Asociací výpočetní techniky. Zasloužil se ale i za napsání URL, HTTP a HTML. Roku 1994 založil World Wide Web Consortium, které hlídá další vývoj WWW.
Nesmíme samozřejmě zapomenout na Roberta Cailliaua. Ten později napsal, společně s Nicolou Pellow, další prohlížeč zvaný MacWWW. Byl výhradně pro systémy MacOS. V roce 1993 prosadil, aby CERN uvolnil projekt veřejnosti, a ještě téhož roku v prosinci svolal mezinárodní konferenci o World Wide Webu. Ta se konala o 5 měsíců později čili v roce 1994, a stala se důležitým bodem ve vývoji. Z celkových 380 účastníků vznikl Mezinárodní řídící výbor konference WWW a zasedání pořádá každoročně doteď. Robert zastával místo až do roku 2002.
Rozšíření do světa
V letech 1993-1998 počet webových serverů značně rostl. Koncem roku 1993 jich bylo celosvětově online přes 500. Objevila se jedna z prvotních internetových zábav – komiksy. Například „Doctor Fun“ a „NetBoy“. Některé školy publikovaly kolekci PDF souborů. Také vznikaly souborové formáty, které dnes musí znát každý. MPEG, JPG a MP3. Yahoo!, známá společnost stojící za jedním z prvotních internetových vyhledávačů, byl založen studenty Stanfordské univerzity, Jerrym Yangem a Davidem Filo. První na scénu nastoupil Yahoo! Directory, webový katalog stránek a o rok později vypustili Yahoo! Search, již zmíněný vyhledávač. Sklidil obrovský úspěch a používala ho většina.
Populárním internetovým protokolem, náhradou HTTP, byl na krátkou dobu tzv. Gopher. Ten uživateli zobrazil hierarchicky řazené hypertextové menu. Na jeho konci vás odkázal buď na další server, nebo různé dokumenty. Obsahoval v sobě FTP a vyhledávací služby WAIS a Archie. To klientovi značně usnadnilo práci a protokol byl pro něj přehlednější. Rokem 1993 vývojáři oznámili, že zpoplatní užívání Gopheru a tím lidé pomalu ztráceli zájem. HTTP se mezitím zdokonalil a tento protokol uvedl do pozadí. Dnes je Gopher používán jen málokdy.
2000 – současnost
Marketing na webových stránkách se stal samozřejmostí. Vyhledávač Google zaujal dominantní pozici ve většině prohlížečů a to zaslouženě. Jeho výsledky vyhledávání byly a jsou nejpřesnější. Uživatel je tak schopen dostat se k žádoucím informacím i za méně než minutu. Objevily se první verze internetových obchodů Ebay a Amazon. Web se tak pomalu ale jistě stal součástí každodenních životů.
Za velký mezník webové historie považuji sociální sítě. Každý druhý má dnes účet na Facebooku a denně tuto stránku využívá. Ve statistikách nepoužívanějších služeb na internetu se před Googlem držel na prvním místě. Ovšem po fiasku s využitím osobních údajů v minulém roce padl o příčku dolů. Ale přiznejme si. Právě Facebooku se podařilo zcela ovládnout svět a obzvlášť cílenou mladou generaci.
Závěrem
World Wide Web prošel za těch 30 let obrovskými změnami a hodně jich má ještě před sebou. Podařilo se mu zcela propojit svět a umožnit komunikaci z jednoho konce zeměkoule na druhý. Tim Berners-Lee a Robert Cailliau založili základ a mnoho dalších kreativních lidí pomohlo jeho růstu. Pro některé se jeho používání stalo prací, studiem a zdrojem informací a zábavy. Ale má i své temné stránky. Závislost. Můžeme ji zpozorovat klidně i na ulici. Pro lidstvo a jeho rozvoj to určitě není dobré. Ale co naděláme. Internet už nezastavíme.