1. Jestli nechcete, aby Vaše peníze skončili, jak když je vyhodíte z okna za kvalitní sekeru je třeba si připlatit. Na dnešním trhu jsou k sehnání sekery, které vůbec nejsou kompaktní. Tedy mají oddělené topůrko od železné části. V tomto případě takovou sekeru obejděte a poohlédněte se po jiné. Nechcete přece, aby se Vám některá část sama při práci oddělila. Nedej bože, když se oddělí ona železná část a způsobíte si tak nějaké zranění. Takové sekery si jen hrají na lepší značky a imitují je barvami topůrka nebo barvou nápisu značky na sekeře. Je to jen klamání zákazníka. Sekat se s nimi nedá, a pokud ano velmi rychle se čepel otupí. Nejsou dobře vyvážené, mají špatný tvar a celkově je s nimi špatná manipulace.
2. Na drobnou práci s menší sekerou a hlavně kvalitní zaplatíte asi 800 korun. Na štípání větších polen se cena za sekery pohybuje okolo 1500 korun, ale můžete si pochopitelně i připlatit.
3. Značkové sekery jsou kromě pevnosti a odolnosti prostě nejlepší. Jsou vyvážené, mají kvalitní a trvanlivé ostří, značkové sekery mívají i speciálně potažený nebo upravený povrch, který umožňuje lepší proniknutí čepele do dřeva. Dříve býval povrch seker upravován teflonem. Dnes už se používá xylan, který má lepší vlastnosti než teflon a poskytuje i delší trvanlivost ostří sekery.
4. V dnešní době je možné si vybrat z různých typů ostří podle toho, na jakou práci sekyru potřebujete. Univerzální sekera je z druhé strany čepele uzpůsobena k zatloukání hřebíků, takže nepotřebujete kladivo. Některé mají i očko na vytahování hřebíků. Na topůrku bývá u některých sekyr značka na jednoduchý odhad velikosti polen. Při koupi sekery je samozřejmostí ochranné pouzdro, které je možné i zavěsit. Za tohoto pomocníka je jednoduše lepší si připlatit kvůli kvalitě i ochraně při práci.